Çocuğunuzun yoğun ısrarlarına dayanamayıp ona bir evcil hayvan aldıysanız onu sadece mutlu etmekle kalmadınız aynı zamanda duygusal gelişimi için de büyük bir adım attınız demektir. Evcil hayvanla büyüyen çocukların psikolojik olarak daha güçlü oldukları bilimsel olarak kanıtlandı.

Çocuklar için hayvan sevgisi okşamak, sarılmak ve oyun oynamak anlamına geliyor. Evcil hayvanlar, çocukları oldukları gibi kabul ettikleri için (örneğin çekingen ya da ısrarcı) aralarında farklı bir bağ oluşuyor. Evcil hayvanların çocuklar için zamanları hep vardır, çocuğunuz bu sebeple kendini asla yalnız hissetmez. Çocukların her türlü sıkıntılarını sabırla dinledikleri ve gereksiz tavsiyelerde bulunmadıkları için de dostluklarının sonu olmaz. Ayrıca evcil hayvanlarla büyüyen çocuklarda sorumluluk duygusu da daha ileri seviyede olur. Bu çocuklar düzenli olma ve güvenilir olma konularında da bir adım önde yer alırlar. Evcil hayvanın ona ihtiyacı olduğunu bilmesi ve o hayvanın sorumluluğunu taşıması sebebiyle çocuklardaki özgüven duygusu da desteklenmiş olur.

Evcil hayvana sahip olan çocukların bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu ve ilerleyen yaşlarda daha az hastalandıkları da bir diğer gerçek. Köpek bakan aileler sık sık temiz havaya çıktıklarından daha sağlıklı oldukları biliniyor. Köpekleriyle yürüyüş yaptıkları için hem hareket etmiş oluyorlar hem de televizyon karşısında daha az vakit geçiriyorlar. Evcil hayvanlar tüm aile bireylerinin stresini alıyor. Örneğin sakin ve huzurlu bir kedi, etrafına da aynı pozitif enerjiyi yayıyor.

Hayvanlar alerjiye neden olacaklar diye bir genelleme yapmak doğru olmaz. Fakat araştırmalar, bebekliğinden itibaren hayvanlarla büyüyen çocuklardaki alerji riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Evcil hayvan beslemek konusunda dikkatli davranmak istiyorsanız şunlara dikkat edebilirsiniz:

Kafeste yaşayan bir hayvana sahipseniz, kafesin çocuğunuzun odasında kalmamasına özen gösterin.
Kedi ve köpeklerin çocuğun yatağına çıkmalarını engelleyin.
Beslediğiniz hayvanın düzenli olarak bir veteriner tarafından muayene edilmesini sağlayın, aşılarını aksatmayın.
Hayvanlara temas ettikten sonra ellerini yıkaması gerektiği konusunda çocuğunuzla anlaşın.
Evde sadık bir dostun olması tüm aileye iyi gelecek!