Yavru bir kedinin annesinden ayrılma yaşı ortalama 2 aylık civarıdır. İlk aldığınızda annesinden ve kardeşlerinden ayrıldığı, yeni bir ortama geldiği için, korkmuş ve ürkmüş olabilir. Gidip herhangi bir köşeye saklanıp çıkmayabilir.

Onu oradan zorla çekiştirerek çıkarmaya çalışmayın, bu onu daha da korkutabilir. Yumuşak bir sesle nazikçe onunla konuşun. Bir oyuncak veya ip benzeri bir cisim bulun ve onun önünde hareket ettirin. Kediler çok meraklı ve oyuncu oldukları için dışarı çıkacak ve büyük bir ihtimalle oynamaya başlayacaktır.

Bir kaç gün içinde size ve çevresine alışacaktır. On için ayrıca kediler için üretilmiş özel kokulu (catnip) fare, top veya benzer oyuncaklar alabilirsiniz. Bunlarla genellikle iyi vakit geçirirler. Yumuşak bir battaniye veya kedi yatağı ile onun uyuyabileceği bir yuva yapabilirsiniz ya da kediler için bu amaçla hazırlanan ürünlerden alabilirsiniz ; çünkü onlar genellikle içine gömülüp yatabileceği ortamları çok severler.

Normalde kedi bakımı köpeğe göre çok daha kolaydır. Her gün sokağa çıkarıp dolaştırmak gerekmez. Eğer uygun (köpeklerin giremeyeceği ve trafiğe fazla yakın olmayan) bahçeli bir eviniz varsa evine, size alıştıktan ve aşıları bittikten sonra onun bahçeye çıkmasına izin verebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda zamanı geldiğinde onu kısırlaştırmaktır.

Aksi halde sokağa çıktıktan sonra ne zaman ve nasıl geleceğini asla tahmin edemezsiniz. Bu yüzden kedi sahibi olunduğunda bu konuyu veteriner hekimle görüşmek ve eğer yavru almak istenmiyorsa kısırlaştırma operasyonunu zamanında yaptırmak gerekmektedir.